Daszek klinkierowy to element ceramiczny zaprojektowany i wykonany w dwóch celach – by szybko i poprawnie odprowadzić wodę opadową poza konstrukcję, którą ma osłaniać, oraz by poprawić estetykę konstrukcji. Daszki klinkierowe występują pod kilkoma postaciami:
1/ w formie gotowych jedno-, dwu- lub czterospadowych czap ceramicznych,
2/ w formie dedykowanych dla konkretnej cegły czterospadowych prefabrykatów (łączonych zaprawą pojedynczych cegieł lub kształtek),
3/ najczęściej – jako murowane z pojedynczych elementów murowych cegieł lub kształtek.
Tym, co je odróżnia daszek klinkierowy od zwykłych cegieł i kształtek jest niepozorne nacięcie. Ten rowek zwany kapinosem, znajduje się tuż przy krawędzi spadku po stronie kładzenia. Kapinos ma za zadanie sprawić, że spływająca po powierzchni daszka klinkierowego woda zatrzyma się na jego krawędzi. Dzięki temu unikniemy podciekania pod miejsce łączenia daszka z murkiem a w rezultacie zawilgocenia całej konstrukcji. Naturalnie, w przypadku samodzielnego wykonywania daszka, kapinos należy naciąć samodzielnie.
Typowy daszek klinkierowy wykonuje się z cegieł bądź kształtek pełnych i /lub perforowanych, w zależności od jego finalnego kształtu. W sytuacji prostych jedno- lub dwuspadowych daszków zwieńczających murki, daszki wykonuje się z elementów perforowanych. Pełne elementy stosuje się jedynie jako skrajne w celu zamknięcia i ukrycia perforacji. W przypadku, gdy jest to możliwe, warto stosować gotowe rozwiązania w postaci czap i nakryw. Pozwala to oszczędzaćczas i znacząco poprawia wygląd konstrukcji.
Firma Lode posiada szeroką gamę kolorystyczną daszków, dopasowaną do cegieł znajdujących się w ofercie firmy. Standardowy rozmiar daszków Lode wynosi 310/250x100x78mm. Pełna oferta daszków Lode znajduje się w dziale produktów uzupełniających.